BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI

BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI

BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI
BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI

Beğenerek okuduğum ve herkese tavsiye ettiğim bir roman.
Nur ORAL
(s.264-265)
...
"Hâlâ bir yüzü olup olmadığından kuşkuya düşmüştü. Emin olmak için aynaya baktı. Bu yabancı kendi miydi? Sedat'ın gömüldüğü günden beri ağlamamıştı. Hıçkırıkların çarpıttığı, ağlamaktan şişmiş bu solgun, çirkin, yaşlı yüz o muydu? Aynayı kırmak geldi içinden. Gücü yoktu. Kadınlık hayatının zavallı kırıkları ve kırıntıları dört bir yana saçılmış sivri sırça parçaları gibi etlerine batıyor, duygularım kesiyordu. "Ben kimim?" dedi, yüksek sesle.

Şirin ve rüya haklıysa... Bir kadın vücudu hayal etmeye çalıştı. Hayır, gözünün önüne getiremiyordu, bin zahmetle getirebilse, vücuda el sürdüğünü düşlediği an, dokunulan, bir erkek bedenine dönüyordu. İzgen miydi bilinçaltının sevdiği? İzgen'i bu bağlamda asla düşünemiyordu ki! Üstelik nasıl da kırgındı ona. Canı büsbütün yanıyordu. Yolunu bulamamış, seçim yapamamış bir zavallıydı o! Hepsi buydu işte. Hiçbir erkeği, dokunmayla düşlemenin eşzamanlı coşkusuyla sevmemişti, ne de erkeklerin kendisini öyle sevmelerine izin vermişti. Kimseyi sevmemişti! Gerçek buydu! Katlanılması imkânsız gerçek!

Sonra, aynadaki yansıdan mı, kendi içinden mi geldiğini ayrımsayamadığı bir kıpırdanış hissetti. Aynadan ona bakan, annesinin yüzüydü. Doğa nasıl da dalgasını geçiyordu, biz zavallı ölümlülerle! Ölümsüzlük yanılsamaları yaratıyordu yaşlanan yüzlerde...
BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASIBİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI
Herkes ihtiyarlarken, gençliğinde zerrece andırmadığı annesine, büyükannesine, halasına, teyzesine benziyordu. Aynada, anneannesinin, babaannesinin, teyzesinin, o doğmadan ölmüş öbür teyzenin çizgileri birbirine karışarak, birbirinden doğarak, birbirinde eriyerek ona bakıyorlardı... Acıyla, hüzünle, çileyle, artlarındaki kırık hayatlarla bakıyorlardı. "Nereye gidiyorsun," diyorlardı, "bizi bırakıp, nereye?" "Dön geri," diyorlardı, "bir sen misin acı çeken," diyorlardı, "bir sen misin kim olduğunu bilmeyen?.."

Feride aynadan çekildi. Kuru, kırık kadınlık hayatının saçılmış parçalarını toplamaya koyuldu."